Przejdź do zawartości
change-font-sizeZaloguj
Dzisiaj jest 04 maja 2024 Imieniny:  Moniki i Floriana

Nawigacja Nawigacja

Wydawca treści Wydawca treści

«Powrót

Wykonanie instalacji klimatyzacyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej

Wykonanie instalacji klimatyzacyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej

1 Przedmiotem zamówienia jest wykonanie instalacji klimatyzacyjnej w budynku Starostwa w Kazimierzy Wielkiej.

Klimatyzację przewidziano w 33 pomieszczeniach biurowych na parterze, Ip, IIp budynku oraz w pomieszczeniu serwerowni znajdującej się na parterze budynku Starostwa przy ul. T. Kościuszki 12 w Kazimierzy Wielkiej.

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych:

Dobrano system klimatyzacji oparty na niezależnych układach Multi-split z jednostkami naściennymi montowanymi w klimatyzowanych pomieszczeniach o nominalnych mocach chłodniczych 2,1 kW, 2,6 kW lub 3,5 kW w zależności od pomieszczenia. Każda z jednostek zewnętrznych o nominalnej mocy chłodniczej 12 kW współpracuje z 5 lub 4 jednostkami naściennymi. Systemy klimatyzacji pozwalają na indywidualne sterowanie i nastawę temperatury w każdym z klimatyzowanych pomieszczeń. Każda z jednostek naściennych sterowana jest niezależnie pilotem bezprzewodowym z możliwością indywidualnej nastawy temperatury w każdym z klimatyzowanych pomieszczeń, nastawy biegu wentylatora (wysoki / średni / niski) oraz wybór funkcji pracy (chłodzenie / grzanie / wentylacja). Po załączeniu jednostki naściennej powietrze zasysane jest z pomieszczenia a następnie po oczyszczeniu na filtrze powietrza nawiewane do pomieszczenia po jego ochłodzeniu lub ogrzaniu w zależności od wybranej funkcji pracy.

Wszystkie jednostki naścienne (5 lub 4 w zależności od układu) podłączone do danej jednostki zewnętrznej muszą pracować na tej samej funkcji pracy (tj. chłodzenie lub grzanie). Nie ma możliwości aby jednocześnie część jednostek naściennych podłączone do jednostki zewnętrznej pracowało na chłodzenie a część na grzanie.

Układy klimatyzacji pracują na powietrzu obiegowym (bez dostarczania powietrza świeżego). Czynnik chłodniczy R32.

Jednostki zewnętrzne zamontowane są na szczytowych elewacjach budynku na podstawkach ściennych i połączone instalacją freonową z każdą jednostką naścienną przewodami 1/4 i 3/8 cala w otulinie zimnochronnej oraz przewodem sterującym. Długość pojedynczej linii freonowej nie może przekraczać 25 m. Łączna długość wszystkich linii freonowych każdego z układów Multisplit z jednostką nie powinna przekroczyć 75m.

Z każdej jednostki naściennej konieczne jest grawitacyjnie odprowadzenie skroplin (wody) powstających się w trakcie chłodzenia powietrza. Przewiduje się odprowadzenie skroplin na zewnątrz budynku do rur spustowych odprowadzających wodę deszczową z dachu lub do instalacji kanalizacyjnej w pomieszczeniach łazienek zlokalizowanych na końcach korytarzy.

Na instalacji skroplin konieczne jest wykonanie syfonu antyzapachowego. Przewody skroplin musza być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu (zalecany spadek 1-2% na 1m instalacji). Odprowadzenia skroplin (wody) wymagają również jednostki zewnętrzne które wykraplają wodę z powietrza w funkcji grzanie.

Na każdym piętrze budynku linie freonowe, przewody sterujące oraz przewody skroplin układane są w korytach maskujących z PCV w kolorze białym.

Celem oszczędności energii elektrycznej istnieje możliwość zdalnego zarządzania pracą klimatyzatorów przez Użytkownika (załączanie i wyłączanie klimatyzatorów) poprzez centralny sterownik z programatorem czasowym zainstalowany wewnątrz budynku.

Klimatyzacja pomieszczenia serwerowni:

Dobrano system klimatyzacji oparty na niezależnym klimatyzatorze typu Split z jednostką naścienną i jednostką zewnętrzną inverterową o mocy chłodniczej 7 kW z funkcją automatycznego re-startu po zaniku napięcia elektrycznego oraz grzałką elektryczną karteru sprężarki i tacy skroplin.

Jednostka naścienna sterowana jest pilotem bezprzewodowym z możliwością nastawy wymaganej temperatury, nastawy biegu wentylatora (wysoki / średni / niski). Po załączeniu jednostki naściennej powietrze zasysane jest z pomieszczenia a następnie po oczyszczeniu na filtrze powietrza nawiewane do pomieszczenia po jego ochłodzeniu.

Klimatyzator pracuje na powietrzu obiegowym (bez dostarczania powietrza świeżego).

Jednostka zewnętrzna zamontowana jest na szczytowej elewacji budynku na podstawce ściennej i połączona z instalacją freonową z jednostką naścienną przewodami 1/4 i 5/8 cala w otulinie zimnochronnej oraz przewodem sterującym. Długość linii freonowej nie może przekraczać 25 m.

Z jednostki naściennej konieczne jest odprowadzenie grawitacyjnie skroplin (wody) skraplających się w trakcie chłodzenia powietrza. Przewiduje się odprowadzenie skroplin na zewnątrz budynku do rur spustowych odprowadzających wodę deszczową z dachu lub do instalacji kanalizacyjnej w pomieszczeniach łazienek zlokalizowanych na końcach korytarzy.

Przed wpięciem skroplin do instalacji kanalizacyjnej łazienek konieczne jest wykonanie syfonu antyzapachowego. Przewody skroplin musza być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu (zalecany spadek 1-2% na 1m instalacji). Linie freonowe, przewody sterujące oraz przewody skroplin układane są w korytach maskującym z PCV w kolorze białym.

Zestawienie urządzeń:

a)       Jednostka wewnętrzna naścienna o mocy chłodniczej 2,1 kW - 5 szt.

b)      Jednostka wewnętrzna naścienna o mocy chłodniczej 2,6 kW - 9 szt.

c)       Jednostka wewnętrzna naścienna o mocy chłodniczej 3,5 kW - 2 szt.

d)      Jednostka wewnętrzna naścienna o mocy chłodniczej 7 kW (serwerownia) - 1 szt.

e)       Jednostka zewnętrzna typu Split (serwerownia) o mocy chłodniczej 7 kW (serwerownia) z funkcją auto re-start i grzałką elektryczną karteru sprężarki i tacy skroplin, współczynnik efektywności SEER: 7,0 - 1 szt.

f)        Jednostka zewnętrzna typu Multisplit o mocy chłodniczej 12 kW, dla 4-5 jednostek wewnętrznych, współczynnik efektywności SEER: 6,1 - 4 szt.

 

2. Przedmiot zamówienia opisano szczegółowo w:

a)       dokumentacji projektowej (dalej zwana również dokumentacją), która stanowi załącznik nr 10 SIWZ zawierającej:

-         projekt wykonawczy;

-         specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych;

b) Przedmiar robót - załącznik nr 9 do SIWZ.

Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową i innymi dokumentami jest zobowiązany do ustalenia zakresu robót niezbędnych do osiągnięcia rezultatu.


Autor:  Sebastian Cichy Osoba publikująca: Sebastian Cichy
Data utworzenia:  18 listopad 2020 15:49 Data publikacji:  18 listopad 2020 15:45
Data ostatniej modyfikacji:  9 grudzień 2020 15:09 Wersja:  1.6